Prach
Koberec oproti tzv. tvrdým podlahám (dřevo, kámen, PVC apod.) slouží jako tzv. "lapač" prachových částic. Ponechává si je ve svém vlasu a tím výrazně omezuje víření prachu v ovzduší interiéru, tedy prospívá jeho kvalitě. Ovšem jen do chvíle, než se jeho kapacita naplní. Tu udává výška i hustota vlasu, jakož i materiál, který je dle svých vlastností schopen více či méně udržet různé typy prachových částic. Klasické vysávání napomáhá zbavit koberce i čalounění hrubých nečistot, k odstranění všech prachových částic je však nutné důkladné proprání vlákna tepováním - extrakční metodou čištění namokro.
Roztoči, plísně, bakterie
Nedostatečně udržovaný interiér vytváří podmínky pro nežádoucí společníky zdravého lidského organismu. Vlhké prostory bez údržby jsou doslova baštou ke vzniku a rozšiřování různých plísní, roztočů a bakterií. Místa jejich výskytu jsou pak přímo úměrná podmínkám, které jim člověk vytvoří nebo pouze ponechá k dispozici. V oblasti koberců, čalounění a matrací je asi nejtypičtějším představitelem "nežádoucích společníků" roztoč.
Jeho primární výskyt nalezneme v matracích a čalouněných sedacích soupravách. Tedy v místech, kde mu člověk poskytuje ty nejlepší podmínky k existenci. Živí se zejména odumřelými šupinkami kůže, plísněmi a bakteriemi. To je i hlavní důvod, proč se roztoči v kobercích téměř nevyskytují. Když ano, tak pouze v blízkém okolí svého primárního útočiště, postelí a sedacích souprav.
Běžné vysávání a větrání sice pomáhá k eliminaci roztočů, plísní a bakterií, ale k jejich odstranění je nutné profesionální hloubkové extrakční čištění.